Kromě masochistů a skutečně zapřisáhlých parádnic nenajdeme člověka, který by rád používal boty, jež tlačí, promokají nebo jsou nějakým jiným způsobem nepohodlné. Nikdo si nechce dobrovolně huntovat nohy, a všichni víme, proč je tomu tak. Snad každý už si někdy nadělal na nohou puchýře, kdekdo už si někdy v botách rozedřel kůži třeba až na krev, a sotva bychom našli někoho, kdo si nikdy do své obuvi nenabral a pak netrpěl tím, jak nepříjemně mu byla od nohou zima.
A pokud bychom se zeptali odborníků na péči o nohy, potažmo i jiných zdravotníků, potvrdili by nám tito, že ani tím vyřčeným ještě problémy s obuví nekončí. Že může mít dlouhodobé nošení nevhodné obuvi vliv třeba i na kostru a svalstvo a mohou tu tak vznikat problémy i docela jinde než jen na chodidlech, kotnících a na přilehlých místech nohou.
A lidé si tedy kupují takovou obuv, která jim pochopitelně co nejlépe vyhovuje k účelu, k němuž má být použita. Protože i to, kde se boty budou využívat, rozhoduje o tom, co bude správná volba. A když tak jde někdo do přírody nebo někam jinam, kde je skutečně pohodlná a kvalitní obuv žádoucí, bývají jeho volbou trekové boty. A to proto, že ty jsou do nezpevněného a nerovného terénu a do libovolně nevhodného počasí naprosto dokonalé. Kdo si je obuje na cestu někam ven, má jistotu, že se mu bude v podobné obuvi chodit pohodlně, že tu bude mít nohy v suchu a teple.
A jakkoliv to někomu může připadat jako banalita, má právě toto pro každého turistu značný význam. Protože chodit v něčem nějak nepohodlném jsou třeba i vyslovená muka. A jestli mi to nevěříte, klidně to zkuste. Obujte si těsné nebo promokavé boty a vydržte to v nich nějakou dobu. A pak už nebudete nikdy chtít na ven nic jiného než právě trekové boty. Které jsou tu od toho, aby byla chůze i tím nejhorším terénem vždy radostná.