Pitná voda
Využíváme ji několikrát za den, když si jdeme umýt ruce ze záchodu, koupat se, čistit si zuby, vařit, prát a dělat spoustu jiných věcí. Schválně si můžete spočítat, kolik litrů vody za den Vaše domácnost spotřebuje. Pomůže Vám s tím vyúčtování. Mnohdy je někde místo na alespoň malou úsporu. Platí totiž základní rady, které se říkají stále dokola jako třeba, že je mnohem úspornější se sprchovat než si napustit plnou vanu.
Když se však takovými základními radami budete řídit každý den, tak skutečně ušetříte nemalé peníze, zvláště při dnešních cenách. Spotřebovaná voda je však znečištěná, takže k nějakým účelům už se nedá použít. Jestliže nemáte možnost napojit se na kanalizaci, tak je situace o dost složitější. Musíme mít totiž jímku, do které budou putovat splašky. Jednou za čas musíme objednat její vyprázdnění, což je starost, a navíc to něco stojí. S kanalizací tyto starostí vůbec nemáme, což je rozhodně pohodlnější.
Kanalizace
Splašky v ní proudí do čistírny odpadních vod, což je pro životní prostředí rozhodně velmi důležité. Zde se totiž znečištěná voda přes všechny možné filtry a zařízení čistí, aby se mohla dostat zpět do ekosystému. Vzhledem k tomu, že na některých místech i v naší republice panuje dlouhodobé sucho a nedostatek vody je taková recyklace velmi důležitá. Na kanalizaci se nemůžeme napojit jen tak, protože potřebujeme povolení od majitele pozemku, přes který bude odpad vést, což bývá často obec, a ještě k tomu být domluveni s majitelem kanalizace.
Aby vše hladce prošlo, tak je potřeba mít správně vypracovaný projekt. O projekt napojení kanalizace se proto postará odborný projektant, který vše naplánuje tak, aby splašky snadno odcházeli. Nejvýhodnější situace je využít gravitace, aby nebylo potřeba používat nějaké čerpadlo. Většinou to problém není, protože kanalizace vede ulicí v dostatečné hloubce.