Když si necháte zhotovit kompletní elektroinstalaci v bytě, například v rámci rekonstrukce stávajícího vedení, máte k dispozici vše, naprosto dokonale zabezpečené, a nemusíte se obávat nějakého problému. Tedy samozřejmě za předpokladu, že je práce elektrikáře odvedena pečlivě a mistrovsky. Přesto se u vás mohou objevit problémy, které by mohly vést i ke smrtelným úrazům anebo k požáru. Zaměříme se nyní na dva nejzávažnější defekty, které si způsobují lidé sami svou nedbalostí, a s nimiž se setkávají i elektro revize.
Prodlužovací šňůry – mnozí lidé se domnívají, že mají-li v místnosti někde zásuvku, mohou do ní navěsit tolik prodlužovacích šňůr, kolik je napadne. V zásadě proti tomu nic nemáme, ale zvažte, zda by nebylo lepší raději přemístit či posunout nábytek, abyste neměli po zemi natažené metry kabelů. Čím více jich totiž bude, tím větší pravděpodobnost, že některý z nich někde skřípnete a porušíte izolační vrstvu na vodičích, a pak už stačí jen málo a bude to vaše poslední minuta v životě.
Prodlužovací šňůry bývají sevřené nohou stolu, hranou postele, šatní skříní, dveřmi či oknem v okenním rámu, a pak už stačí jen sevřené místo uvolnit, posunout kousek dál a šlápnout na něj bosou nohou, která je zpocená, tudíž mokrá a slaná, a jak známo, slaný pot je perfektní vodič elektřiny.
Přetížené zásuvky – moderní elektroinstalace je koncipována na určité zatížení, ale není připravena na žádný extrém. Měli byste již předem vědět, kolik spotřebičů je bezpečné připojit do jedné zásuvky, aby nedocházelo k jejímu přetěžování a k následnému zkratu a vzniku elektrického oblouku, vedoucímu k požáru. Jsou to ty klasické případy, kdy lidé zapojují do jedné zásuvky skrze prodlužovací šňůru naráz chladničku, pračku, myčku nádobí, varnou konvici, topinkovač, kávovar a mixér. Příkon všech těchto spotřebičů je značný a vaše zásuvka to nemusí po určité době ustát.