Všichni víme, že cestováni autem či autobusem nepatří k těm nejbezpečnějším typům dopravy. A se stále se zvyšujícím počtem vozidel na silnicích se toto riziko ještě zvyšuje. Na vině však obvykle nebývá nepozornost řidiče či mikrospánek, nýbrž nedodržování dopravních předpisů.
Ty se samozřejmě učíme již v autoškole, i když některé známe již od dětství – například povinnost připoutat se či čekání na semaforech na zelenou. Přesto se najdou lidé, kteří je v mnoha situacích ignorují. Které z nich bývají nejčastěji porušovány? Tím asi nejběžnějším přečinem, se kterým se policisté setkávají, je nepřipoutání se. Důvod je obvykle v tom, že řidič věří svým schopnostem natolik, že to považuje za zbytečné. Avšak ačkoliv je pravdou, že tímto jednáním ohrožuje pouze sebe, může to mít i fatální následky.
Ovšem nepřipoutání se netýká jen lidí, nýbrž i domácích mazlíčků, především psů. Podle zákona je nutné je zabezpečit, buď speciálním pásem pro zvířata nebo jejich umístěním tak, aby se nemohli dostat do prostoru pro řidiče. Obvyklé řešení je vozit své mazlíčky v kufru automobilu opatřeném mříží mezi jeho prostorem a zadními sedadly. Tak má pes během cesty pohodlí a nemůže se stát, že se v případě nárazu promění doslova ve vystřelenou kulku, která narazí do řidiče či proletí předním sklem.
Velmi časté je pak i překročení předepsané rychlosti. A zde jsou již kontroly přísnější, neboť tímto jednáním můžeme ohrozit zdraví a často i život ostatních účastníků provozu, nehledě na náš vlastní. I z tohoto důvodu jsou na mnoha místech permanentně instalovány radary.
V neposlední řadě zde pak máme jízdu pod vlivem alkoholu. Zde je problém, že si mnoho lidí myslí, že když se napijí jen trochu, nijak to jejich schopnosti neovlivní. To však není pravda – již půl promile narušuje schopnost soustředění a zpomaluje reakce, což je něco, co nás na silnicích může stát i život.
V každém případě se vyplatí si zde nezahrávat. Nejde totiž o nic menšího než o život náš i ostatních lidí. A to za riskování rozhodně nestojí.