Schody jsou vynález starý již tisíce let. Již naši předkové používaly stupně hrubě vytesané do skály, aby se dostali snáze na její vrchol, a ačkoliv materiály i provedení se za tu dobu rozhodně změnily, základní princip zůstává stejný.
Dnes je najdeme bez nadsázky v každé budově, včetně těch přízemních – i ty totiž mají půdu nebo alespoň sklep, kam je nutné se dostat. A jistě, lze použít výtah, avšak z bezpečnostních důvodů je vždy nutné mít k dispozici i jinou alternativu pro případ, že se výtah porouchá či jen vypnou proud.
Avšak nenajdeme jen schodiště interiérové https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-8-schodiste-a-zabradli. Stačí se rozhlédnout a uvidíme i schodiště venkovní. A ačkoliv ta jsou mnohem řidší, i ona mají své místo. Od svých vnitřních kolegů se však hned v několika věcech liší.
Tím nejdůležitějším rozdílem je samozřejmě materiál. Na něj jsou kladeny mnohem vyšší požadavky, neboť zatímco uvnitř budov bývá obvykle poměrně stálá teplota i vlhkost po celý rok, venku se musí vypořádat jak s prudkými změnami teploty, tak i s deštěm, sněhem, větrem, námrazou a dalšími rozmary počasí. A to není tak jednoduché.
Samozřejmě je také požadována co nejdelší životnost – obec, která je obvykle vlastníkem, nemá zkrátka dostatek prostředků, aby investovala do častých oprav. Musí tedy v dobrém stavu vydržet co nejdéle.
Pak je tu i otázka bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že se v naprosté většině případů jedná o veřejný prostor a po těchto schodech mnohdy chodí i stovky lidí denně, je potřeba, aby byly co nejbezpečnější. Pokud zde totiž dojde k úrazu, může onen člověk klidně žalovat majitele schodiště, že jej neudělal dostatečně bezpečné. A tomu je rozhodně lepší se vyhnout.
Výhodou však je, že je nejčastěji na zemi a pomáhá překonat prudký výškový rozdíl. Díky tomu není potřeba se zabývat váhou a je možné použít například těžký, avšak odolný kámen. A věřte, že tohoto faktu je plně využíváno.